Zľava logo Európskej únie, logo Programu Slovensko, logo Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
Názov projektu: Starostlivosť o územie v správe Národného parku Poloniny II

Operačný program: Program Slovensko 2021 – 2027

Kód projektu ITMS2021+: 401202B486

Celkový rozpočet: 1 578 640,57 EUR

Trvanie projektu: 01.01.2025 – 31.12.2026

Opis projektu

Hlavným cieľom  projektu je realizácia starostlivosti o biotopy, druhy európskeho významu a druhy vtákov v projektovom území v rámci sústavy Natura 2000 v územnej pôsobnosti Správy Národného parku Poloniny. Tiež zabezpečenie zlepšenia stavu vybraných druhov vtákov v časti chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Bukovské vrchy a biotopov a druhov európskeho významu v  častiach dvoch území európskeho významu (ÚEV), nachádzajúcich sa v rámci územia národnej sústavy chránených území, takmer výlučne na pozemkoch v správe Správy Národného parku Poloniny so sídlom v Stakčíne.

Predkladaný projekt má za cieľ plniť úlohy starostlivosti a ochrany vyplývajúce zo zákonov a nariadení Slovenskej republiky, medzinárodných dohovorov ( Európsky diplom, UNESCO, smernica Európskeho parlamentu a Rady  2009/147 z 30.  novembra 2009  o ochrane voľne žijúceho vtáctva  a  smernica  Rady 92/43/EHS z 21. mája 1992 o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín, v spojení s ďalšími predpismi) a z platného dokumentu „Iný dokument starostlivosti o biotopy, druhy európskeho významu a druhy vtákov v projektovom území v rámci sústavy Natura 2000 v územnej pôsobnosti Správy Národného parku Poloniny na obdobie 2024 -2033“.

Očakávaným prínosom projektu pre dotknuté územia a druhy bude zlepšenie drevinového zloženia a štruktúry lesných biotopov a priblíženia sa k prírodnému charakteru lesných biotopov. Záchrana v lokalitách, kde dochádza k zhoršovaniu ich stavu v dôsledku ich zarastania sukcesnými drevinami u nelesných biotopov. Vybudovaním manažmentového strediska rekonštrukciou robotníckeho baráku Osadné v blízkosti náučného chodníka Udava prispejeme k lepšiemu zabezpečovaniu starostlivosti o chránené územia. Rekonštrukciou a dobudovaním náučného chodníka Udava zabezpečíme usmerňovanie návštevnosti v danej lokalite, čo je pre zachovanie priaznivého stavu prírodnej rezervácie nevyhnutné. Inštaláciou nových informačných panelov, výrobou brožúry o prírodnej rezervácii Udava  prispejeme k zvyšovaniu environmentálneho povedomia návštevníkov. Environmentálne aktivity podporíme organizovaním série sprevádzaných, komentovaných prehliadok po danej lokalite pre rôzne cieľové skupiny.

Opatrenia
  1. Manažmentové opatrenia zamerané na udržanie/zvýšenie prítomnosti odumretého dreva na ploche biotopu
  2. Obnova a zlepšenie stavu biodiverzity na nelesných biotopoch
  3. Zlepšenie stavu biotopov a biotopov druhov EV viazaných na vodné prostredie a obnova retenčnej
    schopnosti lesných biotopov EV
  4. Sledovanie stavu druhov a biotopov, ktoré sú predmetom ochrany a zaznamenávanie výskytu alebo pobytových znakov
    cieľových druhov
  5. Zriadenie manažmentového strediska
  6. Oprava, údržba a budovanie nových turistických značených chodníkov (TZCH) a turistickej infraštruktúry, revitalizácia okolia (TZCH) – rekonštrukcia a doplnenie medzinárodného lesníckeho náučného chodníka Udava – Solinka v PR Udava za účelom usmerňovania návštevnosti v citlivom podmáčanom biotope, ktorá zahŕňa komplexnú úpravu turistického chodníka a doplnenie mobiliáru (lavičky, altánok, informačné panely, premostenie, a iné)
  7. Stráž prírody