Horská chata Kýčera

Horská chata je situovaná približne 7,5 km od obce Nová Sedlica, v prírodnom prostredí, pod hlavným karpatským hrebeňom. Nachádza sa asi 150 m od zeleného turistického chodníka vedúceho z Novej Sedlice na kótu Čierťaž. Prístupová cesta k zariadeniu vedie z Novej Sedlice na lokalitu Skoňová, odkiaľ pokračuje takmer 4 km dlhou lesnou cestou (zvážnicou). Prístup k zariadeniu je možný iba v sprievode pracovníka S-NP Poloniny. Cesta terénnym autom po lesnej zvážnici trvá približne ½ hodiny.

Objekt je jednopodlažný, s malou terasou. V zariadení nie je zavedená elektrická energia, k dispozícii sú lampáše na batérie. Voda v objekte je zabezpečená z neďalekej studničky. Kuchyňa je zariadená vybavenou kuchynskou linkou, plynovou rúrou, sporákom na tuhé palivo, jedálenským stolom so stoličkami.  Súčasťou objektu je spoločenská miestnosť  s 1 posteľou a s krbom na palivové drevo, ktorým sa zároveň chata vykuruje.  Ďalšia izba slúži na spanie, nachádza sa tam 1 poschodová posteľ a 1 váľanda. Sociálne zariadenie je drevené, v blízkosti objektu.

Areál horskej chaty je príjemne upravený. Jeho súčasťou je ohnisko s možnosťou opekania, posedenia  a pozorovania nočnej hviezdnej oblohy.

Celková kapacita objektu sú 4 lôžka.

Horská chata sa nachádza na lúke obklopenej lesom, kde môžete zažiť pokoj, ale i divokosť poloninskej prírody. Len 150 m od nej vedie zelený turistický chodník. Ten sa tiahne na slovensko-poľské pohraničie, na vrch Čierťaž, kde sa napája na červenú turistickú trasu. Ňou môžete pokračovať smerom na Kremenec alebo na vyhliadkové miesto Riaba skala. Ak si zvolíte trasu vpravo, dostanete sa po hlavnom karpatskom hrebeni na najvyššiu kótu národného parku (1 210 m n. m.), najvýchodnejšie slovenské miesto a trojhraničný bod Kremenec. Je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Stužica – známej svojim atraktívnym bukovým pralesom – na Slovensku najväčším, ktorým červený turistický chodník – zostupujúc do dediny Nová Sedlica – prechádza. Ak odbočíte doľava, turistická trasa po hlavnom karpatskom hrebeni vás dovedie na Riabu skalu – miesto nad skalným zosuvom s úžasnými panoramatickými výhľadmi. Je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Jarabá skala/Riaba skala, ktorej centrálnu časť tvoria bukové pralesy v rôznych štádiách vývinu. Cez nezabudnuteľný interiér starého lesa vedie žltý turistický chodník zostupujúci do dediny Nová Sedlica.

Pracovník zodpovedný za zariadenie: Dušan Legdan – mobil: 0910 564 172

Tešíme sa na Vašu návštevu

a počas pobytu v Poloninách prajeme krásne a pohodové chvíle!

Interiér

Exteriér