Lúka Medovej baby – atraktívnejšia a lákavejšia

Lúka Medovej baby – atraktívnejšia a lákavejšia

Na známej lokalite Lúka Medovej baby pri Novej Sedlici pribudne nová turistická infraštruktúra. Bude tvorená dreveným altánkom v tvare tzv. oborohu, ktorý symbolizuje historický architektonický prvok daného územia. Oboroh je hospodárska stavba s posuvnou strechou vo vertikálnej rovine, ktorá v minulosti slúžila predovšetkým na uskladnenie sena. Súčasťou stavby bude tiež sedenie pre turistov a návštevníkov. Takého altánky sú typické aj pre územie susedného poľského Bieščadského národného parku. Areál bude doplnený o tri hravé edukačné prvky – drevené pexeso, skladačka i prírodné hádanky. K 7-metrovej plastike Medovej baby pribudne takmer 2-metrová drevená maketa včely.

Aktivita je realizovaná v rámci projektu Operačného programu Kvalita životného prostredia: Starostlivosť o územie v Správe Národného parku Poloniny.

Vizualizácia dreveného altánka:

Odovzdanie staveniska a výkopové práce:

Lúka Medovej baby

V období prvej Československej republiky stál na tomto mieste domček pre lesných robotníkov, ktorých zamestnávala firma prevádzkujúca lesnú úzkokoľajku. Lesná úzkokoľajka s rozchodom 760 mm tu bola postavená v roku 1908 o celkovej dĺžke okolo 28 km, pričom začínala pri píle v Zábrodi (dnes obec na Ukrajine) a končila pod Beskýdom, teda v miestach pod Grófskymi chyžkami. V roku 1928 sa tu zamestnal ako lesný manipulant Jozef Maťašovský a nasťahoval sa spolu s manželkou do domčeka na tejto lúke. Jeho manželka Žofia, ktorá pochádzala z Poľska, sa venovala včeláreniu. Mala až 80 včelstiev a bola známa pod prezývkou Medová baba. V roku 1997 tu bol postavený včelín a neskôr v roku 2002 tu na jej počesť bola inštalovaná drevená socha.

Lúka Medovej baby je súčasťou areálu Grófske chyžky. Približne 400 metrov od Lúky Medovej baby sa nachádzajú ďalšie dva zaujímavé objekty spomínaného areálu, ktorými sú Leopoldina poľovnícka chata a rybník na Mlákach. Areál Grófskych chyžiek je prístupný aj pre verejnosť. V interiéri Leopoldinej poľovníckej chaty je zriadená expozícia, ktorá je venovaná pôvodným historickým vlastníkom – grófskemu rodu Serényiovcov. Expozícia je dostupná pre verejnosť počas turistickej sezóny. K dispozícii je aj drevené posedenie a pri chate je možné opekať na otvorenom ohni.

K areálu Grófske chyžky sa dostanete pešo po žltom turistickom chodníku. Túto trasu dlhú 6,8 km zvládnete pokojnou chôdzou za 1,5 h. Turistický chodník pokračuje na vrch Jarabá (Riaba) skala. Vrchol hrebeňa Jarabej skaly ponúka návštevníkom zážitok v podobe nezabudnuteľného panoramatického výhľadu na bukové pralesy, masív Veľkého Bukovca, či ďalšie prírodné krásy na poľskej i ukrajinskej strane. Celková dĺžka tejto turistickej trasy z obce Nová Sedlica je 10,6 km a výstup na vrchol trvá približne 3,5 h.


Foto: archív S-NP Poloniny

Text: Iveta Buraľová, Miloslav Biľo