Viete, čo sú to jarné efemeroidy?

Čo si predstavujete pod pojmom „jarný efemeroid?“ Zatiaľ, čo na tienistých miestach ešte leží sneh, snežienky a čemerice statočne vítajú jar. Patria medzi typických predstaviteľov jarných efemeroidov. Často sa pre  ne používa i označenie jarný aspekt.  Jarné efemeroidy sú skupina svetlomilných rastlín, ktoré kvitnú skoro v jari. Rastú v lese a pre svoju existenciu potrebujú dostatok svetla,  preto rozkvitnú ako víťazi prvé, skôr ako ich zatienia listy stromov. V ich tieni potom odumierajú. Všetko je dopredu určené, obmedzené. Efemérny znamená prchavý. Na chvíľu. Tieto rastliny  si zvolili naozaj zaujímavú životní stratégiu. Svoj rast a kvitnutie sa snažia čo najviac urýchliť a využívajú tak obdobie, kedy stromy ešte nie sú olistené. Pravé vyšší príjem slnečného svitu im pomáha to všetko stihnúť,  nové listy stromov by boli pre nich veľkou komplikáciou. Akonáhle stromom narastú listy, po jarnom aspekte zostanú len nepatrné stopy. Efemeroidy potom, čo im kvety a nadzemné časti odumrú, svoju energiu presunú pod zem – najčastejšie do cibule či hľúz. Práve prostredníctvom týchto orgánov pretrvávajú a každoročne sa znovu objavia v jari, kedy zase potešia naše po zime utlmené zmysly.

Bohužiaľ k tradičnému jarnému aspektu v lese patria aj odkryté, do oči bijúce čierne skládky odpadu. V zime ich zakrýva sneh, v lete sú obvykle nenápadne zarastené vegetáciou. Tiež čakajú na jarné obdobie, aby sa prejavili vo svojej „plnej kráse“. Je až udivujúce, čo sú schopní ľudia priviezť do lesa a zanechať tam.

Neexistuje jednoduchý recept na tento problém. Čierna skládka totiž nie je príčinou problémov, ale dôsledkom mnohých iných problémov. Preto veľká vďaka a úcta patrí všetkým učiteľom, rodičom, environmentálnym pracovníkom a jednotlivcom,  ktorí sa venujú osvete a envirovýchovným aktivitám. Taktiež rôznym organizáciám, ktoré práve teraz v jarnom období s entuziazmom organizujú brigády, na ktorých likvidujú čierne skládky vo svojom okolí. Predstavujú iskru nádeje pre budúcnosť našej planéty, ktorá je našim spoločným miestom pre život.

admin