Múzeum školy v Zboji. Miesto, kde sa vrátite v čase. Kde na vás „prehovoria“ zachovalé „retro“ školské pomôcky a dýchne história. Tohtoročná novinka, ktorú prevádzkuje obec Zboj. Dvere vám otvorí a múzeom vás so zaujímavým výkladom prevedie starosta obce Ladislav Ladomirjak. Sme vďační, že sme si nostalgickú atmosféru niekdajšej školy mohli vychutnať počas podujatia Povestné Poloniny. Malé nahliadnutie do múzea vám ponúkame v našej fotogalérii.

Kamenná neomietnutá budova v centre dediny púta pozornosť svojim vzhľadom. Postavená bola začiatkom 20. storočia. Ako železničná stanica. Dnes najstaršia v sninskom okrese. Zámerom bolo postaviť trať pre riadnu železnicu vedúcu do Haliče, avšak plány sa nenaplnili – postavila sa iba úzkokoľajka na zvážanie dreva. Dvakrát do týždňa ju využívali aj ľudia na prevoz do Veľkého Berezného, vtedajšieho okresného mesta. Počas prvej svetovej vojny bola značne poškodená. O jej opravu sa finančne postaral gróf Dionýz Andrássy. Zboj o železničnú trať prišiel po druhej svetovej vojne, kedy boli koľajnice vytrhané. Z budovy sa stala obecná škola – vyučovalo sa na prízemí, v podkroví boli ubytovaní učitelia. Neskôr tu bolo zriadené kino, potom „papučkáreň“ – pobočka známeho bardejovského JASu.  Po výstavbe novej, modernej a priestrannej školy budova stratila opodstatnenie, dlho chátrala a bola nevyužívaná. Po desiatkach rokoch sa do jej priestorov vrátil život. Za výstavnými exponátmi sa nešlo ďaleko, presunuli sa tu zachovalé školské pomôcky, lavice, tabule, časopisy, mapy a kopec ďalších atraktívnych artefaktov – uchovávaných v priestoroch novej školy, ktorá dlhé roky neplní svoje poslanie. S touto myšlienkou sa starosta pohrával už dlho – tešíme sa, že sa podarila naplniť.

P.S.: Turistika v Poloninách a návšteva netradičného múzea v Zboji. Výborná kombinácia pre naplnenie programu počas blížiaceho sa víkendu.


Foto: Iveta Buraľová

Text: Iveta Buraľová